Tři etapy vývoje projektového řízení

projekty

S projekty se setkáváme po celou historii lidstva. Stavění pyramid ve starém Egyptě nebo přistání na Měsíci byly jen pomyslnou špičkou ledovce. O projektovém řízení jako takovém se ale začalo mluvit až ve 20. století, kdy vzniklo velké množství přístupů a technik vhodných víceméně k řízení jakéhokoliv projektu. V následujícím článku se zaměříme na faktory, které vedly k rychlejšímu prosazení projektového řízení a jeho formalizaci jako samostatné disciplíny.

Číst dál...

Testování má větší váhu než vývoj...a ne naopak

Na testování se vždy kladl menší důraz, než na samotný vývoj. I přes nekonečné množství knih, workshopů, případových studií, apod, se přístup k zajištění a řízení kvality softwaru příliš nezměnil. A ruku na srdce, nijak zvlášť tomu nepomohl ani nástup agilního vývoje. Sice se mnohdy považuje jako další evoluční stupeň metodických rámců a přístupů jak efektivně uspokojovat zákaznické potřeby, ale o testování toho moc neřiká.. Pojďme se v tomto článku společně zamyslet nad tím co se stane, když se netestuje pořádně.

Číst dál...

Pracovní doba v agilním světě

Každý den osm hodin v práci a víkendy volné. Většina zaměstnanců zná tento pravidelný režim, který historicky vycházel z potřeby chránit především manuálně pracující. Odpovídá ale taková legislativa dnešním potřebám? A je vůbec reálné stanovit stejný počet pracovních hodin napříč různými obory? Pojďme společně najít odpovědi na tyto otázky ve vztahu k agilnímu vývoji software.

Číst dál...

Je Scrum správná cesta?

MetodikaAgilní metodiky, těžké metodiky nebo selský rozum. Všechny přístupy mají něco společného - naplánovat, řídit a úspěšně dokončit projekt. Nezáleží tolik na samotné metodice, ale na tom, jak silný se nám podaří sestavit tým. A právě na to se zaměřuje tento článek.

Číst dál...

Agile Prague 2015 - od procesu k produktu

V polovině září se konal pátý ročník konference Agile Prague, jejímž cílem bylo během dvou dní seznámit odbornou veřejnost s novinkami v oblasti agilního řízení projektů. Nedílnou součástí byly i panelové diskuze se zahraničními hosty jako je Vasco Duarte či Jurgen Appelo.

Číst dál...


Počítač ENIAC z roku 1946
IBM PC z roku 1981
Datacentrum - "skladiště" cloudových služeb